Doğru Hashtag Kullanımının Sağlayacağı Faydalar

DOĞRU HASHTAG KULLANIMININ SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

02 Aralık 2020 Çarşamba
ETİKETLER : #HASHTAG

Dünya artık dijital platform üzerinde dönüyor. Hayatı pratik ve kullanışlı hale getiren bu dijital işleyiş neredeyse geleneksel tüm alanların tahtını ele geçirdi. Müzik, basın yayın, film, fotoğraf, kitap, bankacılık, ticaret ve nicesi… Tüm dünyayı ele geçiren bu köklü değişim taşları da yerinden oynattı. Sosyal medya denilen sihirli mecra toplumsal organizasyonun “arkhe”si oldu. Öyle ki en etkili protestoların, tepkilerin, birlik çağrılarının toplanma yeri ve başlangıç noktası artık sosyal medya. Özellikle Twitter ve Instagram sadece aynı ülkede yaşayan bireyleri değil tüm dünyayı birleştiren bir mecra haline geldi. Bir kelime veya kelime öbeği ile dünyayı sallamak mümkün. İşte bu sihirli anahtarın adı hashtag. Tam bu sırada zihne yerleşen hashtag nedir sorusunu da yanıtlayalım. Hashtag (#) sembolü ile ifade edilen kelime veya kelime öbeğidir. Hashtag işareti ve ara vermeden yazılan kelime ve/veya kelime grubu, sosyal medya kullanıcıları arasında hızlı bir etkileşim oluşmasını sağlar.

# sembolü ile başlayan ve boşluk vermeden yazılıp, verilmek istenilen mesajı anlatan kelime veya kelime grubunun daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan hashtag, endrüstri alanlarına göre değişiklik gösterir. Her sektörün popüler ve işlevsel hashtagleri vardır ve dikkat çekilmek istenilen noktayı bu hashtagler sayesinde çok kısa bir sürede büyük kitlelere ulaştırır. Yani hashtag hedefe kilitlenmiş ve etkisi güçlü bir mermi gibidir adeta. Hashtag işareti ile paylaşımlar, gündem konuları, altı çizilmesi gereken mesajlar daha hızlı yayılır ve sonuca ulaşır. Herhangi bir konuda etkileşimi artırmak istiyorsanız hashtag kullanımı ile bunu sağlayabilirsiniz. Hashtag; Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlarda çok sık kullanılmaktadır. Özellikle Instagram ve Twitter’da hashtag kullanımı oldukça yaygın.

Hashtag Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki hashtag kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu da oldukça mühim bir nokta. Her sosyal medya ağının hashtag kullanım adedi farklıdır. İstenilen etkileşimi alabilmek için 3-5 adet hashtag kullanmak gerekir. Konuyla alakasız hashtag kullanmak ise içeriğin etkileşimini azaltır.   

İnstagram İçin Hashtag Kullanımı

Instagram’da twitter’a göre ne kadar hashtag kullanırsanız etkileşiminiz de o oranda fazla oluyor. Fakat bunun da bir sınırı var elbet. 10 hashtag’den fazlası da kazanılan etkileşimin kaybedilmesine sebep olabiliyor. Sözgelimi Instagramda 30 etiket adedi etkileşimi artırmak şöyle dursun spam olarak algılanabiliyor.

Facebook İçin Hashtag Kullanımı

Facebook’ta kullanacağınız etiket adedi de 3 ila 5’i geçmemeli. Etkileşimi artırabilmek için popüler olan hashtagler kullanılabilir.

Twitter İçin Hashtag Kullanımı

Twitter hashtag paylaşımlarında anahtar kelime de oldukça önemlidir. Twitter için en uygun etiket adedi 1 yahut 2 olmalıdır. 2’den fazla etiket kullanmamaya dikkat etmeli ve sadece konuyla alakalı hashtagler kullanılmalıdır. 2’den fazla etiket kullanımı etkileşimi olumsuz yönde etkiler. Bu arada hesabınızın dışarıya kapalı olmaması da gerekiyor.

Hashtag Kullanmanın Faydaları

*Hashtag kullanımı ile hem takipçi sayınızı artırmış, hem markanızı ön plana çıkarmış hem de etkileşim yaratmış olursunuz.

*Hashtag sayesinde etkileşim oranınız ve buna bağlı olarak da beğeni sayınız ve takipçiniz artar. 

*Hashtag kullanarak paylaşımlarınızı kolay bulunur ve erişilir olmasını sağlarsınız.

*Özellikle Twitter’da yükselişte olan bir konuda hashtag ile dahil olarak hem konunun gündeme taşınmasına yardımcı olur hem de kendi bilinirliğinizi artırmış olursunuz. 

*Özellikle Twitter hashtag kullanımı sizinle aynı etiketi kullanan kişilerin paylaşımlarını görebilir ve bu durumda ilham alabilirsiniz.

*Twitter hashtag ve Instagram hashtag kullanımı ile ilgi alanınızda olan bir konuyu sadece kendi arkadaş listenizde olan kişilerle değil diğer kullanıcılarla da paylaşmış olursunuz.

*Hashtag kullanımı sadece bireysel hesaplar için değil kurumsal hesaplar için de fayda sağlar. Kurumsal hesaplar doğru hashtag’leri kullanarak hedef kitlesine daha hızlı ulaşır.

Neden Hashtag Kullanmalıyım?

Sosyal medya bugün dijital pazarlamanın da iletişimin de en vazgeçilmez parçası durumunda. Sosyal medyayı aktif kullananların büyük bir yüzdesi hashtag kullanıyor. Haberdar olmanın ve haberdar etmenin, gündemden kopmamanın, bilinir ve fark edilir olmanın en kısa ve etkili yolu hashtag kullanımıdır.

İyi Bir Hashtag Nasıl Olmalı?

En vurucu kısım da iyi bir hashtag nasıl olmalı kısmıdır. Kullanacağınız hashtag kısa, öz, akılda kolay kalan ve de söylemesi kolay bir hashtag olmalı. 

Ha bir de #kullanacağınızhashtagçokuzunolmamalı 

Pratik, kısa ve etkili bir kelime ya da kelime grubu bulun.

Özetle doğru hashtag sizi doğru sonuca götürür.

Popüler Blog Gönderileri