En İyi Youtube Anahtar Kelime Planlayıcıları Hangileri?

EN İYI YOUTUBE ANAHTAR KELIME PLANLAYICILARI HANGILERI?

25 Ağustos 2021 Çarşamba

YouTube sadece bir video paylaşım sitesi değil aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak da kabul ediliyor. Aynı zamanda bir pazarlama kanalı da olan YouTube bu anlamda girişimcilerin bir takım stratejiler geliştirmesine de zemin hazırlıyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi elbette SEO stratejisi. SEO’nun amacına ulaşabilmesi için doğru ve isabetli anahtar kelimelerin kullanılması gerekiyor.  İşte tam da burada YouTube anahtar kelime planlayıcılarından söz edebiliyoruz.

Peki YouTube anahtar kelime planlayıcıları ne işe yarıyor? Adı üzerinde, kullanıcıların en çok neyi aradıklarını tespit eden anahtar kelime planlayıcıları sayesinde tüketici alışkanlıkları konusunda bilgi sahibi olmak son derece pratik. Bu da işleri kolaylaştırıyor ve rakiplerle rekabet alanında avantaj sağlıyor.

Anahtar kelimeleri saptadıktan sonra anahtar kelimeleri videonuzun ismine, etiketlerine, açıklama kısmına ve konuşma metnine eklediğiniz takdirde SERP, yani arama motoru sonuç sayfalarında daha sık görünme olasılığınızı artırmış oluyorsunuz.                    

Tüm bu aşamalar elbette önemli ama daha da önemlisi hedef kitleniz tarafından arama olasılığı yüksek olan içerikler hazırlamak…

Tüm bu ön bilgilerden sonra en iyi YouTube anahtar kelime planlayıcılarının hangileri olduğuna göz atabiliriz.

Ahrefs Keywords Explorer

En etkin ve güçlü anahtar kelime planlayıcılardan birisi olan Ahrefs, 640 milyondan fazla bir veri tabanında çalışır. SEO, rakip analizi, anahtar kelime araştırması gibi işlevleri hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Ahrefs sayesinde kaç kullanıcının YouTube’da ilgili konuyla ilgili terim aradığını ve bunların kaçının tıklama getirdiğini görebilirsiniz. Düşük sayıdaki tıkamaların altında yatan sebepleri de Ahrefs sayesinde tespit edebilirsiniz. Eğer bir videonun aranma hacmi yüksek ama izlenme adedi düşükse bu o videonun beğenilmediğinin göstergesi ya da o videonun başlığının ve açıklama kısmının yeteri kadar ilgi çekici olmadığının belirtisi olabilir.

Google Trends

Bir diğer anahtar kelime planlayıcısı olan Google Trens ise YouTube’da var olan bir içeriğin ya da temanın ne zaman daha fazla/az ilgi çektiğini gösterir.

Google Trends bunun yanı sıra iki veya ikiden fazla anahtar kelimeden hangisinin daha popüler olduğunu karşılaştırabilmenizi sağlar. 

KeywordTool.io

Keyword Tool anahtar kelime planlayıcısı ile belirlediğiniz anahtar kelimelere bazı harf ve rakamları ekleyerek ve YouTube’un otomatik tamamlama özelliğini kullanarak 800’e yakın anahtar kelime sonucu almanıza olanak tanır.

Keyword Tool ücretsiz hizmet verir ancak rakip anahtar kelime analizi sonuçlarını görebilmeniz için belli bir ücret ödemeniz gerekir. 

TubeBuddy

Yine ücretsiz anahtar kelime planlayıcılardan biri olan TubeBuddy Chrome eklentisi olarak çalışır. TubeBuddy, arama sonuçlarında tahmini arama hacmi ve toplam anahtar kelime puanını da gösterir.

VidIQ

VidlQ da ücretsiz Chrome eklentilerinden biridir. İşlevsel olarak TubeBuddy ile benzerlik gösterir. Rekabet, arama hacmi, anahtar kelime puanı ile istatistikleri ve üst sıralarda yer alan videoların etiketlerini gösterir.

Popüler Blog Gönderileri