Google Trends Nasıl Kullanılır?

GOOGLE TRENDS NASIL KULLANILIR?

18 Mart 2021 Perşembe

Ülkemizde ve dünyada her geçen gün güncel olaylar değişkenlik gösterir. Bundan dolayı da olayların takibini kimi zaman süreç içerisindeki farklı işler dolayısıyla yakalayamayabiliriz. Google Trends bu konuda gündemin takibi ve analizi hakkında kullanıcılara çok önemli ipuçları sağlar. Kullanıcılar her gün güncel olaylar ile bağlantılı olarak pek çok farklı olayı, bilgiyi ya da hizmeti arama motorlarında aratır. Özellikle Google gibi gelişmiş arama motorları üzerinde yapılan bir arama ise Google Trends ile veriler ışığında analiz edilir. Bu analizler çeşitli ölçüm modelleri ile irdelendikten sonra ise sizlerin karşısına çıkar. Bu bakımdan da Google Trends nasıl kullanılır konusunda sizlerin de bilgi sahibi olması önemlidir.

google-trends-nasil-kullanilir

Aranan kelimelerin ne sıklıkla kullanıcıların karşısına çıktığını Google Trends ile oldukça kolay bir şekilde görebilirsiniz. Dünyanın her yerinden kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz bu Google hizmeti ile kullanıcıların arama alışkanlıkları hakkında fikir edinerek bu veriler ışığında pek çok konu hakkında işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin ayakkabı satan bir üreticiyseniz ama sonuçlarında ayakkabılar için en çok hangi anahtar kelimelerin aratıldığını öğrenerek gerekli SEO çalışmalarını yapmanız mümkün olacaktır. Yine farklı bir örnekten yola çıkılırsa bir gazeteci olarak haber üretmeniz gereken bir zaman tıkanıklık yaşıyorsanız Google Trends sizlere yeni haberler konusunda fikir olabilir. Arama motoru üzerinden alınan trafiğin anahtar kelimelere oranlanması şeklinde ifade edilebilecek bu hizmet, kullanıcıların pek çok konuda faydasınadır.

Google Trends nasıl kullanılır konusunu biraz açmak gerekirse trendleri dünya genelinde, kıtalar genelinde ya da ülkeler bazında belli başlı gruplarda değerlendirebilirsiniz. An be an takip edebileceğiniz Google Trends hizmeti bunun yanında sizler için genel bir analiz botu olarak da kullanılabilir. İnternet üzerinden satış yapmak isteyen ya da kendine ait bir domain ile kalıcı bir yer tutmak isteyen herkes bu anlamda Google’ın trendlerini iyice inceleyerek çalışmalarını sürdürür. Bu da sunacakları hizmette başarıyı beraberinde getirir. Kullanıcıların yıllık, aylık, haftalık ya da gün içerisinde arama motoruna yazdığı kelimelerin verileri ışığında sizler içinde bulunduğunuz coğrafyayı da gözeterek hizmetlerinizi müşterilerinize sunabilirsiniz. Bunun yanında ilgi çekecek içerikler oluşturma konusunda da sosyal medya trendlerini yakalamak oldukça işinize yarayacaktır. Bu bakımdan da Google Trends, sizler için oldukça önemli bir yardımcıdır. Bir önceki yılın arama trendlerini baz alarak bu yıl ile ilgili fikir yürütmenin yanında eş zamanlı olarak takip edebileceğiniz güncel trendler de Google’ın bu hizmeti ile karşınıza çıkar. Bunların yanında odak kelimenizi baz alarak belirli alanlarda trafik elde etmek bu hizmetteki grafikler ile sizler için çok daha kolay olacaktır.

Popüler Blog Gönderileri