Kişisel Markanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

KIŞISEL MARKANIZI NASIL GÜÇLENDIRIRSINIZ?

25 Aralık 2020 Cuma

Gerek iş hayatında gerekse özel hayatta rakiplerinin arasından sıyrılmak ve fark edilir olmak hemen herkesin sahip olmak istediği bir avantajdır. Her gün pek çok kişiyle iletişim kuruyor, etkileşim sağlıyor, yeni yeni insanlarla tanışıyoruz. Peki ya ardımızda ne kadar iz bırakıyoruz? Veya bırakıyor muyuz? Tanıştığımız insanlar daha sonra bizi anımsıyor mu? İşimizle ilgili diğer insanların gözünde bir farkındalık oluşturabiliyor muyuz? Kısacası marka olabiliyor muyuz?

Kişisel marka aktif, enerjik ve iş dünyasında hedefleri olan insanların en fazla gereksinim duyduğu detaylardan biridir. Kişisel marka yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir kişi ister küçük ölçekli ister büyük ölçekli işler yapıyor olsun mutlaka benzerleri arasında bir adım öne çıkacaktır. Sosyal medya ve dijital platformun hayatın içine bu kadar dahil olduğu günümüzde marka yönetimi nasıl olmalıdır, marka yönetimi hususunda atılması gereken adımlar ve stratejiler nelerdir gelin bir göz atalım.

Cesaretli Olun

Her şeyden evvel güçlü taraflarınız bilip, konunuza, alanınıza hakim olup bir de bunların üzerine cesur olmak zorundasınız. Kendinizden emin iseniz asla tereddütlü davranmayıp, özgüvenli ve korkusuzca hareket etmeniz lazım. Kendinize güvendiğiniz konularda girişimde bulunmaktan çekinmeyin. Başkalarının bununla ilgili ne düşüneceği üzerine yoğunlaşmayın. Daha önce yaptığınız hataları tespit edip onlardan ders çıkarın ve yeni hatalar yapmaktan da korkmayın.

Bir Anahtar Kelimeniz Olmalı

Sizi ifade eden bir anahtar kelimeniz olmalı. Bu hem sizin odaklanmanız için hem de sizin niş bir alanda ön plana çıkmanız için gereklidir. Kendi etrafınızı belirgin çizgilerle çizmezseniz hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız hayli zor. Yani nişinizi belirledikten sonra özgün bir çizgiye sahip olmanız ve öne çıkmanız daha kolay olacaktır.

Dürüst ve İçten Olun

Dürüst, doğal, net, pozitif ve dolambaçsız bir kişilik insanların size kolayca güvenmesini sağlayacaktır. Ama doğal ve dürüst olmak “öyle görünmek” değil gerçekten öyle olmaktır. Dürüst ve doğal olduğunuzda insanlara daha sağlam ilişkiler kurmanız kaçınılmaz olacaktır.  

Başarı Biriktirin

Çıktığınız bu yolda kişisel marka ve marka yönetimi üzerine yoğunlaşırsanız daha rafine işler yapacak ve başarılarınızı adeta biriktireceksiniz. Yavaş yavaş ama emin ve sağlam adımlarla ilerlemek ve işe odaklanmak, markanızı oluşturma yolunda size yardımcı olacaktır. Markanız bir kez oluşmaya başladığında seçeneklerinizin arttığını ve tercih edilen bir isim olduğunuzu göreceksiniz. Nitelikli olmak ve kaliteyi hissettirmek aranılan kişi olmanızı sağlayacak.

Kendinize Yatırım Yapın  

Kişisel marka oluşturmak ve markayı yönetmek için kendinizi sürekli yenilemeli ve her an gelişmeye açık olmalısınız. Nitelikli ve içeriği sağlam kitaplar okumak, nitelikli filmler izlemek, kendi alanınız ve mesleğinizle ilgili seminer ve eğitimlere katılmak, seyahat etmek gelişimi sağlayan unsurlardır. Bunun dışında sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak hem fiziksel hem de zihinsel açıdan formda olmak, tarzınıza ve kişiliğinize uygun giyinmek, etrafa pozitif enerji vermek şık bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Bu da marka yönetimi için çok köklü bir adımdır.   

 

Sosyal medya marka yönetimi de en az kişisel marka yönetimi kadar mühimdir. Sosyal medyada en doğru ağı seçerek markanızı doğru şekilde besleyebilirsiniz. Seçtiğiniz sosyal ağlarda marka kimliğinizle uyum sağlayan paylaşımlar yapın. Paylaşımlarınız size has ve orijinal olmalı. Gönderilerinizi bir rutine oturtmalı ve düzenli paylaşım yapmalısınız. Aynı zamanda içerikleriniz nitelikli olmalı.  Bu sosyal hesaplarınıza olan talep ve ilgiyi artıracaktır. Kullandığınız görseller de çözünürlüğü yüksek ve göz doldurucu olmalı.

Marka yönetimi komplike bir süreçtir. En küçük detayı bile sabırla işleyerek büyük resmi oluşturursunuz. Marka yönetimi sürecinde mutlaka kendinize has bir hikâyeniz bulunmalı ve eşsiz olmalısınız. Güvenilir ve kaliteli olmanın yanı sıra farklı ve kendinize has olmalısınız ki öne çıkabilesiniz. Adı üzerinde kişisel markasize has özelliklerin bütünüdür. Sizin de bu sebeplerden ötürü ayırıcı özellikleriniz olmalı ve bunu yaşam boyu besleyecek stratejileri sabırla uygulamalısınız.

Popüler Blog Gönderileri