TikTok Nedir, Nasıl Kullanılır?

TIKTOK NEDIR, NASIL KULLANILIR?

22 Aralık 2021 Çarşamba
ETİKETLER : #TIKTOK
150’den fazla ülkede 1 milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok adeta bağımlılık yaratan ve en çok izlenen platformlardan birisi olarak biliniyor. Bir sosyal medya uygulaması olan TikTok, 60 saniyelik videolardan oluşuyor ve özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor.

İOS ve Android sürümü olan bir video paylaşım servisi olan TikTok ile video, görsel, müzik başta olmak üzere hemen her şeyi kısa video olarak paylaşmak mümkün. 

Çekilen videolar hem TikTok içinde hem de İnstagram, Twitter, Facebook gibi ağlar üzerinden paylaşılabilmektedir.  Bunun yanı sıra başka kullanıcıların çektiği TikTok videolarını da izleyebilirsiniz. 

Peki, 2017 yılında Musical.ly isimli uygulamanın Çinli ByteDance Technology tarafından satın alınmasıyla adı duyulmaya başlanan TikTok adlı platformda neler yapabilirsiniz? Çok sayıda kısa video izleyebilir, klip ve filmlere dudaklarınızı uyarlayarak kendi videolarınızı yayınlayabilir, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi başka kullanıcılarla etkileşimde bulunabilirsiniz.

 TikTok videolarının 60 saniyelik bir süre ile sınırlı olması da videoların dikkatin dağılmadan izlenebilmesini mümkün kılmaktadır.

TikTok videolarını paylaşırken unutulmaması gereken birtakım güvenlik ve etik kurallar da vardır. İnternette paylaşılan hiçbir şeyin yok olmadığını ve video, paylaşan kişi tarafından silinse bile başka kullanıcılar tarafından kopyalanabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

TikTok Güvenli Bir Mecra Mı?     

TikTok hesabı ilk oluşturulduğunda halka açıktır. Yani isteyen herkes bu paylaşımları görebilir. TikTokta video paylaştığınızda yer bilgilerinize kolayca ulaşılabilir, direkt mesaj gönderilebilir. Bu sebeple özellikle çocukların açtığı TikTok hesapları “özel” konuma getirilmelidir. Yorum ve mesaj kısımlarının da yine sadece arkadaşlara açık olarak ayarlanması önemlidir.

TikTok İçin Belli Bir Yaş Sınırı Var mı? 

TikTok için yaş sınırı 13 yaş üzeri olarak belirlenmiştir. Ancak bunun da kesin bir yaptırımı yoktur. TikTok açılışında kullanıcıya yaşı sorulduğunda istediği yaşı giren herkes platforma kolayca kaydolabilmektedir. Hesap açmak için sadece e-posta adresi yeterlidir. Sadece izleyici olmak içinse platforma kaydolmaya bile gerek yoktur.

TikTok herkes için uygun bir mecra mıdır?” sorusunun yanıtı ise ne yazık ki hayır. Popüler kültüre hizmet eden bir platform olan TikTokta argo, küfür, şiddet ve cinsel çağrışım yapan ifadeler de sıkça kullanılmaktadır. TikToktaki ayarlar kısmında aile eşleşmesi” bölümü ile paylaşılan içerikleri filtrelemek mümkündür.

Peki TikTok uygulamasını kullanan bir çocuğu, ebeveyni kontrol edebilir mi?” sorusunun yanıtı da oldukça önemli. Siz de TikTok uygulaması yükleyerek ve aile eşleşmesi modunu kullanarak ebeveyn kontrolü sağlayabilirsiniz.

TikToka Nasıl Üye Olacaksınız?

*Önce uygulamayı indirin ve profil kısmına giderek kayıt olun.

*TikTok uygulamasına mail, telefon numarası ya da diğer sosyal ağlar vasıtasıyla kaydolabilirsiniz.

*”Mercek” bölümüne dokunarak diğer profilleri veya etiketleri arayabilirsiniz. Sizin takip ettiğiniz profiller varsa onları da ana sayfanızda görebilirsiniz.

*Sağ alt kısımda yer alan mesaj” simgesine dokunduğunuzda ise tüm mesaj ve bildirimleri görüntüleyebilirsiniz.

*Alt menünün eratındaki +” simgesi ile videonuzu kaydedebilir ya da seçebilirsiniz.

*Videonuza Ses seçin” menüsü ile müzik de ekleyebilirsiniz.

*Sağda alt kısımda yer alan Yükle” bölümüne dokunarak galerinizdeki videolardan birini yükleyebilirsiniz.

Popüler Blog Gönderileri