VK Nedir? Nasıl Kullanılır?

VK NEDIR? NASIL KULLANILIR?

07 Ocak 2022 Cuma
ETİKETLER : #VK
VK, sıklıkla Rusya’da kullanılan ve Facebook’a benzeyen özellikleri ile öne çıkan bir sosyal paylaşım sitesidir. Tam ismi VKontakte olan VK ilk olarak 2006 yılının Ekim ayında kullanılmaya başlanmıştır.

Telegram uygulamasının da kurucu ortağı olan Rus girişimci Pavel Durov tarafından kurulan VK, 6 sene gibi bir sürede 140 milyon üyeyle Facebooka alternatif bir site olarak sosyal medya mecrasında kendine yer bulmuştur.

İlk bakıldığında Facebooka benzeyen VK daha yalın bir arayüze sahiptir. Burada da Facebookda olduğu gibi arkadaşlar, fotoğraflar, videolar ve mesajlar gibi bölümler vardır.

VK platformunda müzik dinleme özelliği de bulunmaktadır. VKda sahte açmanın neredeyse imkansız olduğu bir altyapı mevcuttur. Çünkü hesabın açıldıktan sonra aktif edilebilmesi için cep telefonu ile onaylanması ve gönderilen kodun ilgili alana girilmesi gerekmektedir.

Dünya sıralamasında 20. sırada olan VK, daha çok Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Kullanım sıralamasında Beyaz Rusya birinci sırada yer alırken, ikinci sırada Rusya, üçüncü sırada Ukrayna ve beşinci sırada Kazakistan gelmektedir.      

VKnın Kullanım Amacı Nedir?

VKnın ilk kurulma amacı yüksek eğitim kurumlarında okuyan öğrenci ve mezunlar arasında iletişim kurmaktır. Ama daha sonraki süreçte kullanım alanı genişlemiş ve herkese açık hale gelmiştir.

Rusyan Facebooku da denilen VKda kullanıcılar eski arkadaşları ile tanıdıklarını bulmak ve yeni arkadaşlıklar edinmek için bu platformda buluşur.

VK denilen platformda video paylaşımı yanı sıra şarkı, metin ve makale paylaşımları da yapılabilmekte, yani oluşturulmuş gruplara üye olunabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre VK daha çok yükseköğrenim öğrencileri ve sıklıkla da kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

VK sitesine Türkçe dil seçeneği eklenmesiyle Türkiyede de yaygın şekilde kullanımına başlanan bu ağ daha çok sohbet amaçlı kullanılır olmuştur.

VK Nasıl Kullanılır?

80 dilde hizmet veren VKya üye olabilmek için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur.

VKya üye olmanın ilk aşamasında öncelikle https://vk.com adresine giriş yapmak gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Hızlı Üye Ol” formu doldurulmalı ve ardından Kayıt Ol” butonuna basılmalıdır.

İkinci aşamada ülke ve şehir bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Sonraki adımda ise cep telefonu bilgilerini girilmektedir. Bu da sahte hesapların engellenmesini sağlar.

Tüm bu aşamalardan sonra Aktivasyon Kodunu İste” butonu ile cep telefonunuza gelen kod sayesinde üyeliğinizi aktive ederek VK üyeliğinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Popüler Blog Gönderileri