WeChat Veri Korumada Ne Kadar Başarılı?

WeChat Veri Korumada Ne Kadar Başarılı?

08 Aralık 2021 Çarşamba
Hayatınızın gündelik detaylarına sık sık yer verdiğiniz sosyal medya platformları, gelişen teknolojilerle beraber artık insanların birbirini de ‘’takip ‘’ edebildiği bir sisteme dönüştü. Çevrenizdeki insanların nereye gittiğini, nasıl sosyalleştiğini veya kimlerle birlikte olduğunu anlayabileceğiniz bu mecralar, sizden fayda sağlamak isteyen kötü niyetli birçok kişinin de var olduğunu ortaya çıkardı.

Kişisel Güvenliğinizi Koruyan Bir Ağ

Sosyal ağ kullanımlarının ortaya çıkmasıyla birlikte dolandırıcılık ve hırsızlık oranları artarken, kişisel güvenliğinizi korumak da bir hayli güçleşti. Çin’de oldukça popülerleşen sosyal ağlardan biri olan WeChat, anlık fotoğraf paylaşabileceğiniz, mesajlaşabileceğiniz ve para transferleri yapabileceğiniz kullanıcı sayısı oldukça yüksek bir uygulama. Üstelik gizlilik politikaları, diğer ülkelere ait uygulamalardan çok daha sağlam temellere sahip.

Tüm bunlara ek olarak WeChat, kişisel kullanıcı güvenliğini tehdit eden sorunları ortadan kaldırmakta da oldukça başarılı. Örnek verecek olursak, uygulamayı indirdikten sonra giriş yapabilmeniz için bir referans koduna ihtiyacınız var. Yani uygulamayı indirip kaydolmak bu uygulamayı kullanabilmeniz için yeterli değil.  Bir diğer yandan, uygulama sizi riskli gördüğü an sistemden atarak bir daha giriş yapmanıza da izin vermiyor. 

İnternet dilinde konuşacak olursak, sizi kısaca ‘’banlıyor’’. Tehdit olarak gördüğü kullanıcıları sisteminden çıkararak oluşturduğu kara listeye alan bu uygulama, bu şekilde uygulamanın sebep olacağı sorunları da ortadan kaldırmayı hedefliyor. 

Devlet Destekli Bir Takip Sistemi

Peki, kullanıcılarını koruması gereken tek şey dolandırıcılık ve veri hırsızlığı olabilir mi? Cevabı biz verelim: Muhtemelen hayır. Aslında WeChat’in dünya devi birçok uygulamayı geride bırakarak popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri, Devlet destekli olması. Çin Devleti’nin sağladığı imtiyaz ve ayrıcalıkları sonuna kadar kullanan bu uygulama, kullanıcılarının hayatını kolaylaştırırken; Çin Devleti için de mükemmel bir takip sistemi oluşturdu.

Dışarıdan gelebilecek tüm tehditleri ortadan kaldıran WeChat, kendi güvenlik duvarını sağlam temeller üzerine kurmuş olsa da çoğu kullanıcı bu takip sisteminden şikayetçi. Özellikle rejim muhalifi bir insan hakları savunucusunun mesajlarının karşı tarafa gitmeden silindiği anlaşıldıktan sonra, halkın büyük kesimi takip sisteminin güvenlik amacını aştığını dillendirmeye başladı. Hükümet yetkililerinden ve uygulama yöneticilerinden herhangi bir açıklama gelmemesi de bu iddiayı doğrular nitelikteydi.

Fakat tüm bu sansasyonel olaylara rağmen WeChat hala Çin’de kullanılmaya ve halkın ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyor. Tüm kişisel ve konum bilgilerinin kontrol altında tutuluyor olma ihtimali bile insanların bu uygulamanın sunduğu hizmetlerden ve kolaylıklardan vazgeçmesi için yeterli bir sebep olmadı. Sosyal ağların, insanların hayatlarındaki en vazgeçilmez parçalardan biri olduğu gerçeği, belki de WeChat ile böylece doğrulanmış oldu. 

Popüler Blog Gönderileri