Yandex Zen Nedir?

YANDEX ZEN NEDIR?

05 Kasım 2021 Cuma
ETİKETLER : #YANDEX-ZEN-NEDIR
Yandex tarayıcısıyla birlikte çalışan Yandex Zen, kullanıcıların internet ortamında hangi içeriklerle ilgilendiğini, hangi sitelere girdiğini özel bir yazılımla tespit eden bir sistemdir. Amacı ise her kullanıcının ilgi alanına giren içerikleri arama motoru aracılığıyla tespit ederek kullanıcılara otomatik olarak sunmaktır.

Kullanıcıların Yandex Zen tarafından tespit edilen ilgi alanlarına göre düzenlenen bloglar, tüm siteler ve yayınların gösterimi bu şekilde yapılır.   

Yeni yayınlar ve yeni siteler sürekli taranarak kullanıcılara önerilir. Yandex Zen servisi Yandex browser’ının yanı sıra IOS ve Android işletimi olan her türden mobil cihaz tarayıcısında da kullanılabilmektedir.

Yandex Zen Nasıl Kullanılır?

Yandex Zen servisi otomatik hizmet veren bir özellikte olduğu için yeni bir kuruluma gerek yoktur. Sadece web sitesi olan kullanıcıların bu servise dahil olmaları gerekir.

Yandex Zen’i nasıl kullanacağınıza gelince; Yandex masaüstü tarayıcısında açacağınız yeni bir sekmede, sunulan alternatif önerilerini liste halinde görüntüleyebilirsiniz. 

Liste her kullanıcının özel ilgi alanlarına ve içeriklerin yüklenme zamanına göre sıralanır.

Listenin hepsini görmek istediğinizde sayfayı mouse ile aşağı kaydırabilirsiniz.

Eğer dikkatinizi çeken, ilgi alanınıza giren bir yayın görürseniz listedeki içeriğe tıklayarak ilgili internet sitesine yönlendirilirsiniz. Bu işlemde tıkladığınız site başka bir sekmede açılır. Bunun sebebi de sürekli yenilenen akışta ilgilendiğiniz içeriği kaybetmemeniz ve ona yeniden ulaşabilir olmanızdır.

Bu şekilde yeniden öneri listesine dönebilir ve ilginizi çeken içerikleri incelemeyi sürdürebilirsiniz.

Yandex Zen yayın akışında siteler tükendiğinde veya içerikler ilginizi çekmediğinde akışı yenilemek için alttaki “Daha Fazla Göster” tuşuna tıklayarak ya da sayfayı yenileyerek yeni içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yandex Zen Nasıl Kapatılır?

Yandex Zen servisinden yararlanmak istemiyorsanız kapatma seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunun için Yandex tarayıcısındaki “Ayarlar” bölümüne gidin ve “Görünüm Ayarları” kısmına giriş yaparak en sondaki sekmeye tıklayın. Buradaki Yandex Zen’i yeni sekmede “Göster” seçeneğine tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Yandex Zen’in Kuralları Nelerdir? 

*İçeriklerinizin özgün ve kaliteli olması gerekmektedir.

*İçerik paylaşımlarınızda, belirlenen kurallara mutlaka uymanız gerekmektedir.

*Hakaret içeren ve doğruluk payı olmayan içerikler paylaşmamaya özen gösterilmelidir.

*Eğer herhangi bir mecradan alıntı yapıldıysa mutlaka kaynak gösterilmelidir.

*Kullanıcılar üzerinde olumsuz etki gösterecek içerikler paylaşmamaya özen gösterilmelidir.

*İçeriklerde küfür, argo ve buna benzer olumsuz ifadeler yer almamalıdır.

Bu kurallara uyan kullanıcılar herhangi bir sorun yaşamazken kural ihlali yapan kullanıcıların yayını durdurulmakta hatta hesapları silinebilmektedir.

Popüler Blog Gönderileri