Google Alerts Nedir, Nasıl Kullanılır?

GOOGLE ALERTS NEDIR, NASIL KULLANILIR?

13 Ağustos 2021 Cuma

Google Alerts internet ortamında sizin yerinize arama yaparak sonuç raporlayan ve raporladığı sonuçları mail olarak gönderen hizmetin adıdır. Google’ın ücretsiz araçlarından biri olan Google Alerts ihtiyaç duyulan tüm bilgileri sizin yerinize toparlayarak sonuçları e-mail adresinize gönderir. Arama yaparken harcanacak vakitten tasarruf edilmesini sağlayan bu hizmet bir nevi haber alma servisi olarak çalışır. Google Alerts bu hizmeti verirken arama kriterlerini sizin belirlemenize de izin verir.

Google Alerts’in nasıl kullanıldığına gelince…

Bu hizmeti kullanabilmeniz için g-mail hesabınızın olması gerekiyor. G-mail hesabınız ile kayıt oluşturup Alerts web sayfasına gidiyor ve anahtar kelime ya da kelime grubunu giriyorsunuz.

Sonraki aşamada create alert butonunu kullanarak kişisel ayarlamaları yapıyorsunuz. Ayarlamaları yaparken bildirim alma sıklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Mail adresi bölümüne mail adresinizi yazıyorsunuz.

Hangi tür kaynaklardan nasıl içerikler almak istiyorsanız bunu da belirleyebiliyorsunuz. Dilerseniz de hepsini seçerek tüm kaynaklar üzerinden bilgi akışı sağlayabiliyorsunuz.

Hangi konu hakkında arama yapacaksanız o konu ile ilgili dil ve bölge seçeneklerini belirliyorsunuz.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra “uyarı oluştur” butonuna basarak kayıt oluşturuyor ve istediğiniz zaman diliminde mail adresinize ulaşan sonuçları değerlendirebiliyorsunuz.

Google Alerts’in Kullanım Alanları Nereleridir?

Google Alerts hizmetini kendi şirketiniz için veya freelance yaptığınız tüm işlerin takibi sırasında kullanabilirsiniz.

Metin ve haber üretirken yapacağınız ön çalışma ve araştırmalarda, piyasa araştırmalarında, mevcut şirket işlerinizin işleyişi ve ilerleyişini takip etmek istediğinizde Google Alerts size bu konuda destek sağlayacaktır.

Online eğitimlerle ilgili bilgi arayışınızda da Google Alerts size destek verir. Yani merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz her konuda bu servis size yardımcı olacaktır.

Google Alerts’i kişisel araştırmalarınızda nasıl kullanabileceğinize de bir göz atalım…

Bu sistem sizin tüm kaynakların en güncel hallerine kolayca ulaşmanızı sağlar. Öğrencilerin en çok işine yarayan modellerden biri olan Google Alerts, hazırlanması gereken ödev ve hatta tezlerle ilgili araştırmaların da kolayca yapılabilmesine destek sağlar. Google Alerts arama yapılan konu ile alakalı sayfalara girilerek bilgilerin taranmasını ve filtrelenmesini de üstlenir.

İlgi alanınıza giren tüm konulara, gündeme, trendlere ve en güncel olan hususlara Google Alerts sayesinde ulaşabilirsiniz. Blogu olanlar, benzer içerik üreten rakiplerinin analizlerini ve takiplerini de bu sistemle yapabiliyorlar.

Ünlü isimler de dilediklerinde Google Alerts’den istifade edebiliyor, kendi haklarında çıkan her tür haberin listesini bu sistem aracılığıyla raporlayabiliyorlar.    

Aynı şekilde markalar da Google Alerts’i kullanabiliyor. Bu hizmet markanızın takibini sizin yerinize yapıyor ve zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Ve yine markanızla ilgili çıkan haberleri, markanız hakkında yazılan blog yazılarını, kullanıcı yorumlarını, markanızla ilgili hazırlanan videoları, markanızla ilgili şikayetleri, olumlu eleştiri ve övgüleri de sizin için listeleyip raporlayabiliyor.

Google Alerts size doğru ve isabetli anahtar kelimeleri bulma şansını da veriyor.

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Create a Google Alerts sekmesi ile izlemeniz gereken yol haritası size sunulur. Bu sayede pek çok dinamiği siz yönlendirebilirsiniz. Bu çok faydalı web izleme aracını doğru kullandığınızda geri dönüşlerinin tahmin ettiğinizden de iyi olduğunu görebilirsiniz.

Popüler Blog Gönderileri