Instagram’da Swipe Up Özelliği Kalkıyor!

INSTAGRAM’DA SWIPE UP ÖZELLIĞI KALKIYOR!

03 Eylül 2021 Cuma

Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen mecraların başında gelen Instagram, sürekli kendini güncelleyerek kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Instagram yeni güncellemesinde farklı bir değişime imza attı. Hikayeler kısmında yer alan ve sık kullanılan bir özelik olan “yukarı kaydır” özelliğini iptal eden Instagram, bunun yerine farklı bir özelliği uygulamaya koydu. Artık bağlantılar sticker’a eklenebilecek. Böylelikle kullanıcılar hikayedeki bağlantıya erişim sağlayabilmek için hikayeye eklenen sticker’a tıklayacak. Bu sticker, hikayeyi oluşturan kullanıcı tarafından özelleştirilebilecek.

Instagram’da Stories (Hikayeler) denilen özellik ilk olarak 2016 yılında uygulanmaya başlanmış ve bir hayli ilgi görmüştü. Kısa zaman içinde tüm Instagram kullanıcıları tarafından kullanılan bir özelliğe dönüşmüş ve yeni bir donanım kazanarak swipe-up özelliğini de bünyesine dahil etmişti. Özellikle tanınmış kişi, influencer ve markaların kullandığı bir özellik halini alan swipe-up yani yukarı kaydırma özelliği, ürün ve hizmet paylaşımı ile reklam gibi dinamiklere de imkan ve ortam sağlamış oldu. Swipe-up özelliğiyle kullanıcıları internet sitesine yönlendirmek daha kolay bir hal aldı. En az 10 bin takipçiye sahip olan ve Instagram tarafından onaylanmış hesapların kullanabildiği swipe-up özelliği, hikayeler bölümündeki zincir işaretine link ekleyerek kullanılan bir özellikti. Hikayeye giren kullanıcının bahsi geçen bağlantıya ulaşabilmek için parmağını yukarı kaydırması yeterliydi.    

Instagram bu özelliğini güncelleyerek yeni bir değişime imza attı. Hikaye oluşturma deneyimini daha kolay hale getirme ve daha fazla yaratıcı alternatif sunma düşüncesi ile hareket eden Instagram, bu yeniliği yani tıklanabilir sticker özelliğini hayata geçirdi. 

Kimler Sticker Özelliğini Kullanabilecek?

Şimdilik sadece yukarı kaydır özelliğini kullanan kişilerin çıkartma seçeneğini kullanabileceği belirtildi. Fakat Instagram bunu zaman içinde daha fazla kullanıcıyla paylaşacağını belirtiyor. Bu yeni güncellemeyle herhangi bir sayfaya ulaşabilmek için kullanıcıların hikayede bulunan çıkartmaya dokunmaları yeterli oluyor. Bu yeni uygulamanın özellikle influencer’lar tarafından aktif olarak kullanılacağı öngörülüyor. Yukarı kaydır özelliğinde sadece bağlantıya ulaşıldığı için etkileşim söz konusu olmuyordu. Yeni sticker uygulamasıyla kullanıcılar bağlantılı hikayelere de yer verebilecek.     

Popüler Blog Gönderileri