Pandemi Günlerinde Influencer Marketing

PANDEMI GÜNLERINDE INFLUENCER MARKETING

29 Ocak 2021 Cuma

Türkçe karşılığı “etkileyen”, “ilham veren” olan influencer tanımı sıkça karşımıza çıkıyor. Çünkü artık hayat dijital platform üzerinden akıyor. Pek çok marka ve şirketin en çok tercih ettiği pazarlama yöntemlerinden birisi olan influencer marketing özellikle pandemi sürecinde en çok başvurulan ve başarılı sonuçlar alınan bir pazarlama yöntemi. Influencer marketing nedir sorusunun yanıtı hayli kıymetli; çünkü sosyal medyanın hayatın merkezine oturduğu günümüzde hedef kitle de girişimciler de bu yöntem sayesinde amacına hızlıca ulaşıyor. İstediği, aradığı, işine yarayacak ürün ve hizmete ulaşmak ve ürün, mal ve hizmetinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak...

İşte hem tüketicinin hem de girişimcinin işine yarayacak bu popüler ve işlevsel yöntem sayesinde ticaretin canlandığını rahatça söyleyebiliriz. Influencer marketing Türkiye sınırları içinde de oldukça etkin kullanılıyor ve alınan sonuçlar yüz güldürecek cinsten. Influencer kime denilir sorusuyla başlayacak olursak, yanıtı Twitter, Instagram, YouTube ve Periscope gibi sık kullanılan sosyal medya mecralarda boy gösteren, takipçisi çok olan popüler kişiler olarak verebiliriz.

pandemi-gunlerinde-influencer-marketing

Sosyal medya o kadar hayatımızın içinde ve hemen her işimizi o kadar sık bir şekilde bu platformlar üzerinden hallediyoruz ki alışveriş alışkanlıklarımız da kökten değişmeye ve farklı bir boyutta şekillenme yoluna giriyor. Sayıları hiç de azımsanmayan sosyal medya fenomenleri tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına da yeni bir seyir kazandırıyor. Özellikle bloggerlar ve YouTuberlar yaptıkları ürün tanıtımları ile tüketicinin karar verme aşamasına etki ediyor. İşte bunun adı da Influencer Marketing. Yani takipçisi çok olan bir internet ünlüsünün yaptığı ürün pazarlaması.

Bir dönem Twitter üzerinden daha sık yapılan Influencer Marketing şimdilerde Instagram üzerinden çok daha fazla yapılıyor. Fenomenler aracılığıyla reklam vermek deyim yerindeyse en trend pazarlama taktiklerinden birisi.      

Pandemi Günlerinde Influencer Marketing Nasıl İlerliyor?

Bu yöntemin hız kesmeden hatta hızını daha da artırarak ilerlemesi ise içinde bulunduğumuz pandemi dönemine denk geliyor. Yapılan araştırma ve hazırlanan raporlar gösteriyor ki dünya nüfusunun Covid-19 nedeniyle evde kaldığı bu süreçte dijital içerik tüketimi büyük ölçüde artmış durumda. Yine araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre katılımcıların neredeyse %70’i pandemi sürecinde akıllı telefonları ile daha fazla haşır neşir. Bu oranın büyük kısmının Z kuşağı olduğunu söylemeye sanırız gerek yok.  

Pandemi günlerinde Influencer Marketing hedefi on ikiden vurmak gibi adeta. Elde edilen veriler gösteriyor ki evde kalma süresinin çok uzun olduğu bu salgın döneminde influencerlar tarafından tanıtılan ürünlerin tüketimi oldukça artmış durumda.  

Pandeminin neden olduğu bir nevi ev hapsinde sosyal medya kullanım oranlarının %56 oranında arttığı belirlenmiş. Nüfusun tamamının evde olduğu ve yine çok büyük bir oranın çevrimiçi olduğu salgın süreci dijital içerik platformlarının adeta zirveye oturduğu bir süreç oldu. İnsanlar tüketimin yanında içerik üretmeye de odaklandı ve sosyal mecralarda büyük bir bilgi, reklam ve pazarlama akışı yaşandı. Bu dönemde şimdiye kadar en fazla Instagram canlı yayını yapıldı, online tüketim alışkanlıkları seyir değiştirdi ve influencer pazarlama yönteminin yıldızı parladı. Kendi ortamında içerik üretebilen hemen herkesin kazançlı çıktığı pandeminin belki de en büyük avantajlarından birisi bu idi. Krizi fırsata çevirme anlamında en güzel örneklerden birisi bu oldu.       

Covid-19 sebebiyle evlere kapanan dünya nüfusunun alışveriş ve tüketim alışkanlıkları geleneksel reklamcılığın pabucunu dama atarken, dijital pazarlama ve özellikle Influencer Marketing adeta şaha kalktı.

Influencerların gönderi etkileşimlerinin ortalama 2,9 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulursa pandeminin, Influencer Marketing’i parlatan bir dönem olduğunu söyleyebiliriz.

 

Popüler Blog Gönderileri